kalendarz amazonek 2005

Projekt Kalendarza Amazonek pochodzi z dwóch źródeł. W swojej formie został zainspirowany przez projekt Calendar Girls z 2003 - w którym grupa angielskich gospodyń wiejskich zdecydowała się pozować do aktów wydanych w formie kalendarza, aby poprzez jego sprzedaż zebrać fundusze na stowarzyszenie walki z białaczką.

W treści natomiast kalendarz sięga momentu, w którym w wieku 21 lat uległam wypadkowi i moje ciało, w tym jedna z piersi, zostało pokryte bliznami. Wtedy właśnie, obserwując swoją pierś z bliznami przed lustrem, zastanawiałam się nad sytuacją, w której rak zabiera całą pierś - jedną lub dwie. Czy zabiera też kobiecość? Wiele lat później, robiąc Kalendarz Amazonek, postanowiłam pokazać, że nie zabiera kobiecości. Modelki, które stanęły przed moim obiektywem, były bardzo kobiece. Ich kobiece piękno pulsowało w nich niezależnie od faktu, że ich ciała były asymetryczne. Miały w sobie dużo kobiecej energii, siły i determinacji, a przy tym były ciepłe, delikatne i po matczynemu opiekuńcze. Ich kobiecość manifestowała się w każdej pozie, a ciała były naprawdę piękne, chociaż miały tylko jedną pierś. Zamiarem moim było także publiczne pokazanie takiego wizerunku kobiety, który odbiega mocno od wszechobecnego modelowego ideału. Bardzo mocno wierzę, że kobiecość jest piękna ze swojej natury - niezależnie od tego, czy przybiera formę długonogiej blondynki z obydwoma piersiami, czy też figlarnej pulchnej brunetki tylko z jedną.

Projekt powstał przy współpracy z Wrocławskim Stowarzyszeniem Amazonek Femina – Fenix. Projekt graficzny kalendarza przygotował Adam Pękalski.