kobieta i b(rak)

Książka Kobieta i (b)rak. Wizerunki raka piersi w kulturze pod redakcją Edyty Zierkiewicz i Aliny Łysak, to zbiór esejów dotyczących obecności problematyki raka piersi w kulturze.

Pozycja ta oferuje dogłębną analizę psychiki kobiety doświadczonej nowotworem piersi. W czterech działach tematycznych („Mity, symbole, przesądy”, „Współczesne Amazonki”, „Sztuka”, „Wizerunki medialne”) znajdują się eseje autorstwa wielu kobiet: tych, które same doświadczyły choroby oraz takich, dla których tematyka raka piersi jest ważna i znacząca. Są wśród nich m.in. amazonki, artystki, historyczki sztuki i psycholożki.
Podczas pracy nad książką Edyta poprosiła mnie o przygotowanie fotografii na okładkę. Fotografowałam Olę. Moja modelka względu na swoją sytuację zawodową (pracuje w administracji państwowej) wolała zachować anonimowość. Uważała, że społeczeństwo polskie nie jest na tyle dojrzałe, aby mogło sprostać takiemu estetycznemu wyzwaniu. Bała się ośmieszenia i szykan ze strony współpracowników.
W swojej pracy starałam się odsłonić bliznę po odjętej piersi, zakrywając zarazem twarz modelki. Pozwalając ukryć Oli swoją tożsamość chciałam jednocześnie odkryć to, co w znaczący sposób wpływa na jej samookreślenie. W ten sposób Ola – zachowując i zarazem odsłaniając swoją tajemnicę - stała się dla mnie symbolem wszystkich kobiet, doświadczonych przez chorobę nowotworową piersi.

Kobieta i b(rak).
Wizerunki raka piersi w kulturze
Praca zbiorowa pod red. Aliny Łysak i Edyty Zierkiewicz Wydawnictwo MarMar 2007, 176 stron